Skip to content

Appointment of the Santer Commission

Data evenimentului: 11/07/2019

Appointment of the Santer Commission

The Santer Commission was the European Commission in office between 23 January 1995 and 15 March 1999.

The administration was led by Jacques Santer (former Prime Minister of Luxembourg).  The body had 20 members and oversaw the introduction of the euro. It was cut short when the Commission became the first to resign en masse due to allegations of corruption. Some members continued under Manuel Marín until the Prodi Commission was appointed.

Imagini

Image Gallery. Number of images: : 0

Plenary session in Strasbourg in July 1994.

Actualitatea  -  21/07/1994

Gestionarea modulelor cookie pe site-ul Parlamentului European

Acest site utilizează cookie-uri. Acceptând cookie-urile, veți putea naviga în cele mai bune condiții.